Polski zawodnik, Tymoteusz Bendyk, reprezentujący UKS Navigo Sopot, został wicemistrzem w zakończonych dzisiaj Mistrzostwach Świata katamaranów A-Class Sopot 2017.

W zawodach uczestniczyło 125 żeglarzy z 18 krajów, wśród nich wielu utytułowanych zawodników. Ogromnie cieszy liczna reprezentacja Polaków w ścisłej czołówce – w pierwszej dziesiątce znalazło się 4 polskich zawodników: Tymoteusz Bendyk zdobywając tytuł wicemistrza, Jakub Surowiec, Jacek Noetzel i Maciej Żarnowski. Podczas pięciu dni zawodów odbyło się osiem wyścigów, w bardzo zmiennych warunkach pogodowych – stworzyło to wyrównane szanse dla wszystkich zawodników.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i tytuł Mistrza Świata zdobył Steven Brewin z Australii, drugie miejsce zajął Jakub Bendyk (Polska, UKS NAVIGO), trzecie – aktualny Mistrz Polski – Jakub Surowiec (Polska, UKS NAVIGO). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli: Dave Shaw (Nowa Zelandia), Jacek Noetzel (Polska, UKS Navigo), Maciej Żarnowski (Polska, UKS Navigo), Bruce Mahoney (USA), Mischa Heemskerk (Holandia), mistrz świata A-class 2016, Manuel Calavia (Hiszpania) – na miejscu dziesiątym.

Steven Brewin wysunął się na prowadzenie już po pierwszych wyścigach zostawiając konkurencję mocno w tyle: „Na pewno zaważyło tutaj dobre ustawienie łódki i dostosowanie jej do pływania w słabszym wietrze. Poświęciłem na to sporo czasu zaraz po przyjeździe do Sopotu, bo z początku wcale nie byłem tak szybki. Ale te regaty były trudne – jeden błąd mógł zaważyć o zwycięstwie lub przegranej” – mówi Steven Brewin, Mistrz Świata. „Na pewno najtrudniejszym dniem był dzień 2. ponieważ nie miałem okazji potrenować na falach, a tego dnia były one bardzo uciążliwe. To była naprawdę walka. Ale generalnie podejmowałem bardzo dobre decyzje, płynąłem zachowawczo, nie ryzykowałem i bardzo pomogła mi w zwycięstwie umiejętność skupienia, nie poddawania się emocjom”.

Warto zauważyć, że osiem z katamaranów, które weszły do pierwszej dziesiątki to polskie Explodery, produkowane w Tczewie przez Jakuba Kopyłowicza.

Wśród Juniorów najlepszy był Jakub Surowiec (Polska), za nim Jan Heuninck (Hiszpania) i Zac Heuchmer (Australia).

W kategorii Classic pierwsze miejsce zajął Pontus Johnson (Szwecja), na kolejnych znaleźli się Marek Żebrowski (Polska, UKS NAVIGO) i Philippe Muyzers (Belgia).

W kategorii Master pierwsze miejsce zajął Darren Bundock (Australia), drugie – Jacek Noetzel (Polska, UKS NAVIGO), trzecie – Andrew Landenberger (Australia).

W kategorii Grand Master najlepsi żeglarze to: Abdon Ibanez (Hiszpania), Tom Bojland (Dania), Stuart Scott (Australia).

W kategorii Great Grand Master – pierwsze trzy miejsca zajęli: Roeland Wentholt (Holandia), Bob Bayer (Niemcy), Gustavo Doreste Blanco (Hiszpania).

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zajęła Katrin Brunner (Niemcy), drugie Anna Świtajska (Polska, UKS NAVIGO ), trzecie – Ewa Górska (Polska, UKS NAVIGO).

W grupie srebrnej najlepsze wyniki osiągnęli Tymoteusz Cierzan (Polska, UKS NAVIGO), Antoine Riet (Francja) i Martin Bach (Niemcy).

Pełne wyniki: tutaj

„Regaty Mistrzostw Świata katamaranów to sukces polskiego żeglarstwa, Sopotu i naszego klubu, który okazał się być jednym z najlepszych ośrodków w Europie i na świecie. Dzięki sprzyjającej infrastrukturze, środowisku i wsparciu ze strony władz lokalnych, nasze wysiłki przełożyły się na ogromny sukces Polaków w tych mistrzostwach” – powiedział Jacek Noetzel, prezes UKS Navigo i uczestnik regat.

Patronat honorowy nad mistrzostwami objęli marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister sportu i turystyki Witold Bańka, prezydent miasta Sopotu Jacek Karnowski, Urząd Morski, Polski Związek Żeglarski oraz Pomorski Związek Żeglarski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.