Ekstraklasa Żeglarska Sopot

Ekstraklasa Żeglarska zainaugurowała sezon regatami przy sopockim molo. Najlepszą z 18 załóg okazała się ekipa Yacht Clubu Gdańsk HRM Racing (YCG) w składzie Krzysztof Małecki, Mateusz Błażejak, Kuba Rodziewicz i Rafał Kuszka. Miejsca na podium uzupełniły załogi Yacht Klubu Polski Gdynia (YKP) i Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego (OKZ).

18 zespołów w powiększonej Ekstraklasie dostało do dyspozycji 9 nowych jachtów RS21. Nowa większa flota, bardzo trudne, zmienne warunki pogodowe od początku regat spowodowały przetasowania w stawce. Świetnie zaczęły załogi OKŻ, YCG, Sport Vita Gliwice (SPO), Pogoni Szczecin (POG) i KS Iskra AMW Gdynia (ISK). Poniżej swojego normalnego poziomu pierwsze wyścigi popłynęli obrońcy tytułu YKP Gdynia oraz Giżycka Grupa Regatowa. Zaskakująco dobrze pierwsze wyścigi popłynęły nie stawiane w roli faworytów załogi AZS Politechniki Gdańskiej (PGR), PZKS Dżygit (DZY) i Odyssey Sailing Club (ODY).

Jednak w raz z biegiem wyścigów, coraz lepiej pływali obrońcy tytułu z YKP Gdynia, dołączając do walczących o prowadzenie YCG i debiutującej w nowym składzie młodej załogi OKŻ Filipa Ciszkiewicza. Po pierwszym dniu po 10 wyścigach, do dwójki liderów dołączył Aleksander Michalski z załogą AZS PG, a tuż za nimi plasowała się Pogoń Szczecin Tadeusza Kubiaka.

Ekstraklasa Żeglarska Sopot

Drugiego dnia pogoda bardziej sprzyjała rozgrywaniu regat, kierunek wiatru był stabilniejszy i nie było przechodzących nad akwenem burz. W tych warunkach dużo lepiej radziła sobie załoga YKP Gdynia, dalej bez większych błędów pływał Yacht Club Gdańsk, na czołowych miejscach w pojedynczych wyścigach pojawiły się załogi Sztorm Grupy, Legii Warszawa, Iskry Gdynia, Giżyckiej Grupy Regatowej i Garlanda Gliwice. Słabszy dzień zanotowały natomiast załogi SportVita, Dżygita, Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej JK Między Żaglami.

Finalnie regaty z bezpieczną przewagą pewnie wygrała załoga YCG, na drugie miejsce w ostatnim wyścigu wskoczył YKP Gdynia wyprzedzając minimalnie na remisie punktowym OKZ, Pogoń i AZS Politechniki Gdańskiej.

Ekstraklasa Żeglarska Sopot

Wyniki 1 rundy Ekstraklasy – Polska Liga Żeglarska – Klub (sternik) – punkty

 1. Yacht Club Gdańsk/HRM Racing (sternik Krzysztof Małecki) – 20 pkt
 2. YKP Gdynia/GSC Yachting (Rafał Sawicki) – 30
 3. Olsztyński Klub Żeglarski (Filip Ciszkiewicz) – 31
 4. Pogoń Szczecin (Tadeusz Kubiak) – 31
 5. AZS Politechnika Gdańska (Aleksander Michalski) – 31
 6. Giżycka Grupa Regatowa (Marek Stańczyk) – 36
 7. Sztorm Grupa (Piotr Małecki) – 37
 8. KS Iskra AMW Gdynia (Piotr Przybylski) – 42,8
 9. Legia Warszawa (Jakub Pawluk) – 45
 10. Yacht Club Sopot (Paweł Górski) – 54
 11. Puchar Polski Jachtów Kabinowych (Michał Brzozowski) – 60
 12. KW Garland Gliwice (Adam Głogowski) – 61
 13. Odyssey Sailing Club (Jacek Turczynowicz) – 63
 14. Jacht Klub Między Żaglami (Paweł Nawrocki) – 67
 15. UKS Albatros Wolin (Aleksander Waszkiewicz) – 71
 16. Sport Vita Ski&Sail Gliwice (Bartłomiej Wójciak) – 72
 17. PŻKS Dżygit Białystok/Boatshop Sailing Team (Tomasz Kulesza) – 74
 18. Jachtklub Stoczni Gdańskiej/Mowi Women Sailing Team (Maja Remizowicz) – 74

Łącznie rozegrano 20 wyścigów, a przebieg wyścigów był transmitowany na żywo na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube oraz na profilu facebookowym Polskiej Ligi Żeglarskiej. Transmisja, studia przed i po regatach są publikowane na Żeglarskim Kanale Sportowym OCS na YouTube: https://www.youtube.com/c/OCSŻeglarskiKanałSportowy

System SAP Sailing umożliwia śledzenie pozycji jachtów, każdego wyścigu i wyników regat, a dostępny jest na platformie SAP Sailing pod linkiem https://tiny.pl/r6v69

Organizatorami Polskiej Ligi Żeglarskiej są MT Partners i Towarzystwo Żeglarstwa Regatowego przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego, GSC Yachting, Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i YKP Szczecin.

#plz #ligazeglarska #ocs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.