Finał PGE PolSailing

Na warszawskiej Pradze, w Parku Skaryszewskim, rozegrano Wielki Finał PolSailing Days. Dzieci z całej Polski wzięły udział w regatach na Jeziorze Kamionkowskim, ścigając się na klasie Optimist oraz na windsurfingu. Impreza była podsumowaniem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing.

PGE PolSailing

“Niedzielne regaty to idealne zwieńczenie programu PGE PolSailing realizowanego przez Polski Związek Żeglarski we współpracy z Ministerstwem sportu i Turystyki oraz przy wsparciu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Najmłodsi adepci żeglarstwa przyjechali do Warszawy niemal z całej Polski, aby wystartować w zawodach finałowych. Dla wszystkich uczestników był to pierwszy start w życiu, więc ten dzień zostanie w ich pamięci na długie lata” – komentuje wydarzenie Filip Kazuła, koordynator projektu PGE PolSailing.

Warszawa, Finał Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej

Rywalizacja na wodzie była podzielona na kwalifikacje, półfinały i finały. Po wyrównanej, pełnej emocji walce wyłoniliśmy zwycięzców. W klasie Optimist najlepszą dziewczynką okazała się Aleksandra Nowalińska z Rewy, drugie miejsce zajęła Katarzyna Jarosławska, zaś trzecie Jagoda Bielachowicz. Obie żeglarki do stolicy przyjechały ze Sławy.
Wśród chłopców wygrał Florian Dubrawski z Warszawy, za nim uplasował się Stanisław Dominikowski z Włocławka, zaś Stanisław Bryzgalski ze Świecia zajął trzecią lokatę.
Na windsurfingu pierwsze miejsce wywalczyła Milena Wójtowicz (Lublin), która pokonała Zuzię Rytel (Warszawa) oraz Zofię Kalińską (Lublin). Wśród chłopców zwyciężył Kuba Brzeski (Warszawa), na drugim miejscu uplasował się Jakub Kaźmierczak (Kalisz), zaś trzecie miejsce zajął Roman Zawada (Warszawa).

PGE PolSailing

“Pomimo zimna, atmosfera była gorąca. Trzeba przyznać, że warunki atmosferyczne były naprawdę wymagające – mocne porywy wiatru i niska temperatura powietrza nie przeszkodziła zawodnikom stawić czoła rywalizacji. Walczyli nie tylko z innymi uczestnikami regat, ale przede wszystkim ze stresem związanym z żeglarskim debiutem. Mimo tego, wszyscy podkreślali radość z dobrej zabawy i szeregu pozytywnych emocji. Na pomoście, na którym robiliśmy zmiany łódek oraz desek te emocje sięgały zenitu. Największymi kibicami okazali się rodzice dopingujący z całych sił. Każdy uczestnik powrócił do domu z uśmiechem na ustach i medalem na szyi” – dodaje Filip Kazuła.

Warszawa, Finał Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej

Finał PGE PolSailing

W tracie regat, na terenie Klubu Sportowego Drukarz było spektrum lądowych atrakcji. Uczestnicy mogli skorzystać z toru wodnego skimboard, trampoliny, symulatora żeglarskiego oraz basenu z elektrycznymi łódkami. Dodatkowo rozstawiony był kącik malucha i strefa chillout. W strefie PGE teoretyczne lekcje kitesurfungu prowadził Maks Żakowski – reprezentant Polski w klasie Formula Kite i wielokrotny mistrz Polski.

Warszawa, Finał Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej

Na zakończenie regat każdy uczestnik programu, z rąk olimpijczyków w klasie RS:X– Piotra Myszki oraz Zofii Noceti-Klepackiej otrzymał medal i dyplom pamiątkowy.

Warszawa, Finał Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej

Organizatorem Wielkiego Finału PolSailing Days był Polski Związek Żeglarski i Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Żeglarski we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki, PGE Polską Grupą Energetyczną, Województwem Mazowieckim oraz Klubem Sportowym Drukarz. Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Mazowieckiego.

PGE PolSailing

“Wielki finał PolSailing Day jest zwieńczeniem całorocznej pracy. Jest to prawdziwa praca u podstaw, wychodzimy bowiem z żeglarstwem do najmłodszych, którzy jeszcze z naszym sportem się nie zetknęli. Przy okazji aktywizujemy też całe rodziny, zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że to na barkach rodziców dzisiaj spoczywa obowiązek inspiracji swoich dzieci i podsuwanie im pomysłów na różne aktywności. Żeglarstwo jest znakomitym wyborem, gdyż oferuje dzieciom mnóstwo możliwości, nie tylko sportowych. Żeglarstwo może stać się przygodą, stylem życia i sposobem na całe życie. To co dzisiaj zasiejemy, będzie procentować w kolejnych latach.

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej

Po każdej edycji programu wiele z tych dzieci, które mają po raz pierwszy kontakt z żeglarstwem zapisuje się do klubów i kontynuuje swoją przygodę. Cieszę się, że program PolSailing z roku na rok się rozwija i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ostatnich dwóch latach wprowadziliśmy dużo nowości, rozszerzyliśmy program, zakres działań, a nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, Grupy PGE oraz Polskiej Fundacji Narodowej, która sfinansowała zakup łódek dla ośrodków realizujących Program. Pragnę złożyć serdeczne podziękowania na ręce wszystkich Partnerów, okręgowych związków żeglarskich, klubów sportowych, koordynatorów regionalnych, pracowników Polskiego Związku Żeglarskiego za sprawne przeprowadzenie Programu PGE PolSailing” – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

PGE PolSailing PGE PolSailing PGE PolSailing Finał PGE PolSailing

W tym roku bezpłatne zajęcia w ramach programu PGE PolSailing prowadziło 25 ośrodków w całym kraju. Dzieci uczyły się podstaw żeglarstwa na łódkach klasy Optimist oraz na windsurfingu. Zajęcia na wodzie uzupełnione były aktywnościami na lądzie, takimi jak: warsztaty, spotkania moderowane, gry sprawnościowe i zabawy terenowe.

PGE PolSailing

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.