Otwierane bloczki – Snatch Blocks – to rodzaj bloczków zaprojektowanych tak, aby umożliwić szybkie wpinanie i wypinanie ich na linach.

Posiadają one mechanizm zwalniający jednego z policzków bloczka. Na rynku występują różne typy tego rodzaju osprzętu, jednak to rozwiązanie firmy Allen polega na zastosowaniu prostego mechanizmu zawiasu, który pozwala otworzyć jeden z policzków bloczka na wzór słynnych samochodowych drzwi gull-wing lub muszli ostrygi.

Otwierane bloki Allen dostępne są w wariantach o 30 lub 40mm średnicy, a bloczki w obu rozmiarach wyposażone są w łożyskowanie Allen dynamic bearing z dwoma rzędami łożysk kulkowych ze stali nierdzewnej współpracujących z osią ze stali nierdzewnej.

Najmniejszy z serii bloczków otwieranych, A4475, nie posiada odrębnego mechanizmu blokującego otwarcie bloczka, zatrzaskując się przy samym zamknięciu policzka. Kiedy A4475 zostaje poddany obciążeniu, wzrasta tarcie mechanizmu zatrzaskowego i centralnego mocowania. To dodatkowe tarcie zabezpiecza bloczek przed otwarciem. Pracujący bloczek może jednakże zostać manualnie otwarty przy użyciu bosmańskiego marszpikla lub z wykorzystaniem dźwigni opartej o specjalnie w tym celu ukształtowane elementy policzków bloczka na ich końcach. Mechanizm ten jest również dostępny w bloczkach o średnicy 40mm.

Większy snatch block A1375 jest również dostępny z dodatkowym mechanizmem blokującym. sprężynująca blokada zatrzaskuje się w niewielkim wgłębieniu centralnego sworznia. Mechanizm ten daje dodatkowe zabezpieczenie dla większych obciążeń, których wymaga się od 40mm bloczków.

Bloki otwierane tej linii występują z szeregiem różnych mocowań dopasowanych do szerokiego zakresu zastosowań. Najczęściej bloki otwierane są wykorzystywane na baber-haulerach – odciągach szotów spinakera, gdzie występuje potrzeba szybkiego montażu bloczków na pracującej linie, jednakże są one również szeroko stosowane poza żeglarstwem, w produkcji teatralnej, arborystyce czy zabezpieczeniu ładunków.

Aby zapoznać się z pełną ofertą bloków otwieranych Allen snatch blocks, kliknij tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.