Bractwo Żelaznej Szekli było organizacją zajmującą się wychowaniem morskim młodzieży blisko związaną ze słynnym programem telewizyjnym Latający Holender prowadzonym przez Bohdana Sienkiewicza. Przez dwadzieścia lat swojej działalności przez Bractwo przewinęły się tysiące młodych ludzi takich jak choćby, znany dzisiaj na całym świecie, kardiochirurg prof. Marian Zembala.

12 lipca w Jastarni odbyły się całodniowe uroczystości związane z rocznicą. Do miasta przyjechało ponad stu byłych członków Bractwa Żelaznej Szekli m.in. wspomniany wyżej prof. Zembala. Wśród gości znalazł się także kpt. Krzysztof Baranowski i kilku innych znanych polskich żeglarzy.

Przed południem młodzież, która zwyciężyła w konkursie „Wygraj rejs na Generale Zaruskim” wyruszyła na pokładzie tego żaglowca na Zatokę Gdańską. O godz. 16 na scenie ustawionej w porcie odbyła się część oficjalna jubileuszu podczas której uhonorowani zostali twórcy Bractwa.

Po niej wystąpili: Bard Gdańska Andrzej Starzec, orkiestra dęta z Jastarni i zespół szantowy „Kubryk”, a w Miejskim Zarządzie Portu obejrzeć będzie można film dokumentalny o Bractwie Żelaznej Szekli.

Przez cały dzień w tym samym budynku pokazywano wystawę zdjęć prezentujących historię Bractwa, a żaglowiec „Generał Zaruski” (i inne jednostki pływające, które przybędą na uroczystości) został udostępniony do zwiedzania dla wszystkich chętnych. Organizatorami spotkania byli – miasto Jastarnia i Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Ewa Górska, ewa.gorska@pozz.org.pl, tel. 602-683-168.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.