11 JachtFilm, czyli filmowa uczta dla miłośników żeglarstwa.

Już niedługo kolejna edycja festiwalu, który na stałe wpisał się w kalendarz żeglarskich wydarzeń kulturalnych.  Wybór najlepszych filmów z całego świata i ich prezentacja na dużym ekranie to wydarzenie, które w jesienno-zimowej porze pozwala żeglarzom przetrwać do kolejnego sezonu.

fot. film Iron Duck_Żelazna Kaczka

Motywem przewodnim festiwalu jest żeglarstwo i jego różnorodność. Bohaterami filmów są prawdziwe postaci oraz zdarzenia, które naprawdę miały miejsce. Są to filmy o spełnianiu marzeń,  pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. Towarzyszące bohaterom emocje są uniwersalne a w tle tych historii są żagle i woda.

W programie tegorocznej edycji znajdzie się siedem filmów. Będą historie o żeglowaniu dookoła Bieguna Północnego  („Northern Pasage”) , jak i o wyprawie wokół jednego z największych amerykańskich jezior („Dłubanką wokół jeziora Michigan”).

Będą filmy o regatach w najbardziej niegościnnych rejonach świata, w których zwycięstwo nie jest najważniejsze („Wyścig na Alaskę”)  jak i o biciu rekordu prędkości w żeglowaniu po suchym lądzie  („Iron Duck – Żelazna Kaczka”). Pokazany zostanie film o wyjątkowej szkole żeglarskiej, której założycielami byli uczestnicy francuskiego ruchu oporu z czasów II wojny („Les Glenans. Szkoła morza, szkoła życia”).

W hołdzie zmarłemu w kwietniu tego roku kapitanowi Januszowi Zbierajewskiemu, jednemu ze współorganizatorów festiwalu przypomniany zostanie film „Morze twoimi oczami”. Jest to opowieść o niedowidzącej Alicji, która trafia na pokład Zawiszy Czarnego w ramach projektu Zobaczyć Morze.

fot. film Żeglarz
fot. film Żeglarz

Na specjalną  uwagę zasługuje pokaz filmu pt. „Żeglarz” Jest to zrealizowana w 2021 roku opowieść o Paulu Johnsonie – brytyjskim żeglarzu, który do końca swoich dni próbuje być człowiekiem niezależnym, wolnym i patrzącym daleko poza horyzont. Lucia Kašová, słowacka dokumentalistka i żeglarka spotkała bohatera swego filmu przypadkiem, mijając się z nim w drzwiach małego marketu na jednej z karaibskich wysepek. Krótkie spojrzenie w jego oczy wystarczyło, by się przekonała, że spotkała wyjątkowego człowieka. Postanowiła opowiedzieć jego historię używając filmowej kamery.

Paul Johnson był wyjątkowym protagonistą i buntownikiem. W chwili, gdy go poznajemy na ekranie filmu ma 80 lat, mieszka na swoim jachcie zakotwiczonym na wyspie Carriacou na Karaibach. Żeglował z różnymi kobietami, wie o trójcie dzieci. Kochał kobiety, alkohol i lekkie życie. Nigdy naprawdę nie osiadł nigdzie na stałe.

Nie sądził, że będzie żył tak długo. Teraz zarówno jego jacht jak i jego ciało są stare, słabe i bliskie zatonięcia. Spędza czas na jachcie, kontempluje swoje życie i nadchodzący jego kres. Pije wódkę, bo jest tańsza niż rum. Trudno uwierzyć, że kiedyś był znanym projektantem i budowniczym jachtów.

To nie jest film o żeglarstwie. Jest to przejmująca opowieść o pasjonującej podróży przez życie, o relacjach, związkach pomiędzy egoizmem, a wolnością. I o tym co jest na końcu tej podróży.

Wszystkie pokazy będą się odbywały w CKE Stara Rzeźnia.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest  unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. W trakcie wydarzenia odbędą się także projekcje wybranych filmów z kanału You Tube Żeglarz prowadzonego przez Yacht Klub Polski Szczecin.

Współorganizatorem Festiwalu jest Polska Fundacja Morska. Sponsorami festiwalu są OFF Marina i Marina Developer. Partnerzy: Yacht Klub Polski Szczecin, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, Centrum Żeglarskie, Wydawnictwo Nautica, TanieRejsy.pl.  Patroni medialni: Radio Szczecin, Magazyn Wiatr, Charter Nawigator, TawernaSkiperów.Pl, Żeglarski.info oraz Żeglarstwo na Facebooku. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu województwa zachodniopomorskiego.

Wydarzenie jest biletowane.
Bilety na Festiwal JachtFilm można nabyć tylko online.

https://bilety.fm/pl/film/7656–xi-festiwal-filmow-zeglarskich-jachtfilm-sobota-stara-rzeznia-szczecin.html

https://bilety.fm/pl/film/7657–xi-festiwal-filmow-zeglarskich-jachtfilm-niedziela-stara-rzeznia-szczecin.htmlSzczegółowy program, lista filmów: www.jachtfilm.pl.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu. Ale tylko na lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.