Polska Liga Żeglarska

Załoga YKP Lublin wygrała pierwszą rundę Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej rozegraną w Sopocie. Kolejne miejsca na podium zajęły załogi Yacht Club Gdańsk i Yacht Klub Polski Gdynia. Rozegrano 18 wyścigów tuż przy sopockim Molo.

Zapowiedzi tegorocznego sezonu Ekstraklasy jednoznacznie podkreślały wysoki i wyrównany poziom rywalizacji. I początek sobotniej rywalizacji nie zaskoczył. Pierwsze wyścigi to wygrane szczecińskich załóg YKP Szczecin i Pogoni oraz drugie miejsca Rockstars Racing i UKS Żeglarz Wrocław. Potem zwycięstwa zanotowały YKP Gdynia, Legia Warszawa, żeńska ekipa Sztorm Grupy oraz KS AMW Iskra również w żeńskim składzie zanotowała 2 miejsce w wyścigu nr 4. Wyglądało na to, że przetasowania w tabeli będą czymś normalnym, a wygra ten kto będzie pływał równo i w miarę wysoko. Tak zaczęła ekipa YKP Lublin notując miejsca 3, 4 i 4 ale w wyścigu 7 wrzuciła wyższy bieg i już do końca regat nie spadła poniżej 2 miejsca notując w sumie 3 wygrane wyścigi i zapewniając sobie bardzo komfortową aż 9 punktową przewagę na drugim w tabeli Yacht Clubem Gdańsk.

Załoga YCG pod wodzą Igora Tarasiuka też zaczęła równo, ale nie była w stanie wygrywać wyścigów, aż do wyścigu nr 15 i 18, gdzie zanotowała dwie jedynki. Niestety w 16 zaliczyła 7 miejsce, które oddaliło ją od fotela lidera.

Huśtawkę wyników zaserwowali nam aktualni Klubowi Mistrzowie Polski czyli YKP Gdynia, notując na przemian miejsca w top3 z miejscami prawie na końcu stawki. Ale finalnie, 2 wygrane wyścigi pozwoliły na 3 miejsce po pierwszym dniu z minimalną przewaga nad kolejną załogą z Yacht Club Sopot prowadzoną przez Tytusa Butowskiego. Sopocka ekipa wyraźnie „rozpędzała” się z każdym wyścigiem, ale mimo bardzo dobrej końcówki dnia, nie zdołali dogonić miejsca na podium.

Kolejne 3 miejsca to remis punktowy Sztorm Grupy Julii Szmit, która wygrywając 2 wyścigi była rewelacją sobotniego ścigania sprawiając miłe zaskoczenie. Juniorska ekipa HRM Racing prowadzona przez Kubę Gołębiowskiego po słabym początku, falstarcie i karze na starcie w kolejnym wyścigu, szybko się odbudowała stabilizując formą na tyle aby uplasować się na 6 miejscu. Tuż za nimi YKP Szczecin w składzie prowadzonym już tradycyjnie przez Patryka Zbroją ale wzmocnionym srebrną medalistką z Igrzysk w Tokio 2022, Agnieszką Skrzypulec. Po dobrym początku, 2 „wpadki” na miejscach 7 i 8 pociągnęły w dół tą załogę wymienianą w roli faworytów tego sezonu.

Niedosyt pozostawiły załogi Pogoni Szczecin (Tadeusz Kubiak), Rockstars Racing (Aleks Michalski) i Żeglarz Wrocław (Filip Florek), które po świetnym początku, nie utrzymały formy i w efekcie kończą dzień na 11, 12 i 14 miejscu, na pewno poniżej ich oczekiwań i możliwości.

Niedziela zapowiadała się bardzo emocjonująco, po 18 rozegranych wyścigach w sobotę, wydawało się ze pozostałe 12 będzie proste do rozegrania. Niestety mimo prób komisji sędziowskiej, wiatr wiał zbyt słabo lub bardzo niestabilnie w kierunku i w efekcie nie udało się przeprowadzić żadnego wyścigu.

„Przed regatami 5 miejsce bralibyśmy w ciemno” tak skomentowała zaskakujący wynik Magda Kwaśna z YKP Lublin, potwierdzając, że nie liczyli na tak dobry start sezonu. „Pływanie gorsze niż wynik” to dosadne podsumowanie z ust Rafała Sawickiego, dla którego 3 miejsce w tych regatach to najmniejszy wymiar kary przy braku stabilnej formy.

Kolejne regaty 15-16 lipca w Gdyni na pewno przyniosą kolejne niespodzianki w tak mocno i równo obsadzonej Ekstraklasie, które znamionują walkę o tytuł Klubowego Mistrza Polski PZŻ do samego końca sezonu.

Wyniki 1 rundy Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej:

 1. Lubelskie YKP Lublin – 20 pkt
 2. Yacht Club Gdańsk – 29 pkt
 3. YKP Gdynia – 34 pkt
 4. Yacht Club Sopot – 35 pkt
 5. Sztorm Grupa – 39 pkt
 6. HRM Racing Yacht Club – 39 pkt
 7. Yacht Klub Polski Szczecin – 39 pkt
 8. Sailing Legia Warszawa – 43,5 pkt
 9. Koło Żeglarskie WAT – 44 pkt
 10. Nowy Sztynort – 46,5 pkt
 11. Pogon Yacht Racing – 47 pkt
 12. On Lemon Rockstars Racing – 47 pkt
 13. KS Iskra Amw – 48 pkt
 14. UKS Żeglarz Wrocław – 53 pkt
 15. AZS Politechnika Gdańska – 53 pkt
 16. AZS AWFiS Gdańsk – 63 pkt
 17. Polsporty.pl Sailing – 64 pkt
 18. Olsztyński Klub Żeglarski – 69 pkt

15 minutowe podsumowanie 1 rundy Ekstraklasy będzie można zobaczyć na antenie Canal+ sport w czwartek o godz. 17.05 oraz na antenie TV Sportklub.

Relację na żywo można oglądać na kanale TV Sportklub oraz na Youtubie na Sportowym Kanale Żeglarskim OCS https://youtube.com/@kanalzeglarski

15 minutowe filmowe podsumowanie z 1 rundy Ekstraklasy, będzie można zobaczyć na antenie Canal+ Sport w czwartek o godzinie 17.05.

Kibice mogą też śledzić pozycje jachtów, przebieg każdego wyścigu i wyniki regat na żywo na platformie SAP Sailing pod linkiem: https://polishleague2023.sapsailing.com

Wszystkie informacje i linki można znaleźć na oficjalnej stronie Ligi: www.ligazeglarska.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.