Już za tydzień dwanaście międzynarodowych załóg rozpocznie zmagania o tytuł najlepszej załogi starego kontynentu w match racingu. Mistrzostwa Europy odbędą się w dniach 9-13 lipca 2014 i będzie to pierwsza impreza żeglarska tej rangi zorganizowana w Świnoujściu.

Match racing to najbardziej widowiskowa żeglarska formuła regatowa. Załogi będą rywalizowały na sześciu identycznych jachtach klasy TOM28 specjalnie przygotowanych do regat meczowych, czyli żeglarskich pojedynków jeden na jednego. Załogi w akcji  na jachtach „Świnoujście”, „Pomorze Zachodnie”, „Polskie LNG”, „Subaru”, „D.A.D” oraz „Marina Club” będzie można obserwować już w środę, 9 lipca podczas sesji treningowej. Natomiast pierwsze starty rozpoczną się w czwartek o godzinie 10.00, a zakończą w niedzielę wczesnym popołudniem.

Na starcie zobaczymy wybitnych zawodników regatowych, którzy sklasyfikowani są w czołówce światowego rankingu sterników ISAF. Każdy kraj ma prawo wystawić tylko jedną – najlepszą załogę. Już wiemy, że aż 6 sterników znajduje się w czołowej 20-tce rankingu Pucharu Świata, a wszystkie startujące załogi sklasyfikowane są w czołowej 50-tce. To będzie widowisko na światowym poziomie – informuje Rafał Sawicki z Polish Match Tour, z biura organizatora zawodów.

LISTA STARTOWA MISTRZOSTW EUROPY ŚWINOUJŚCIE 2014-07-02

IMIĘ I NAZWISKO / KRAJ/ NR RANKINGU ISAF

 1. 1. Przemysław Tarnacki (POL) (8)
 2. 2. Eric Monnin (SUI) (9)
 3. 3. Johnie Berntsson (SWE) (14)
 4. 4. Simonne Ferrarese (ITA) (16)
 5. 5. Marek Stańczyk POL (17)
 6. 6. Mati Sepp (EST) (21)
 7. 7. Antti Luhta (FIN) (26)
 8. 8. Tomislav Basic (CRO) (31)
 9. 9. Dejan Presen (SLO) (35)
 10. 10. Arthur Herreman (FRA) (36)
 11. 11. Felix Oehme (GER) (41)
 12. 12. Philip Bendon (IRL) (47)

W zależności od warunków wiatrowych, regaty rozgrywane będą na trzech różnych akwenach: Zatoka Pomorska – koło Wiatraka, pomiędzy falochronem centralnym a falochronem wschodnim  w morskiej części terminalu LNGoraz w centrum miasta, wzdłuż ulicy Władysława IV. I to właśnie niedaleko mariny w Świnoujściu rozstawiona będzie baza regat, gdzie przez 4 dni prowadzony będzie komentarz z przebiegu wyścigów, które będą odbywać się blisko brzegu i będą doskonale widoczne dla kibiców.

Organizatorzy oprócz spektakularnego widowiska żeglarskiego przygotowali szereg aktywności brzegowych m.in. konkurs plastyczny dla najmłodszychpt. „Terminal LNG w Świnoujściu”, program edukacyjny i symulator statkuw namiocie Polskiego LNG, rejsy statkiem i regatowymi jachtami Skippi650, zajęcia z nordic walking i treningi biegowe.

Dodatkowo, w sobotę, 12 lipca na terenie plaży przy Terminalu LNG, po prawobrzeżnej części Świnoujścia, odbędą się Igrzyska Polskiego LNG, podczas których w nagrodę za uczestnictwo w zawodach sportowych będzie można popłynąć w ekstremalny rejs super szybkim RIBem po morzu. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez firmę Polskie LNG będą pokazy ratownictwa wodnego Grupy Interwencyjnej WOPR połączone z zajęciami edukacyjno–rekreacyjnymi w ramach programu „Bezpieczna Plaża”.

Przez cały czas trwania Mistrzostw Europy w świnoujskiej muszli koncertowej odbędą się również „Dyskusje pod Żaglami” – otwarte spotkania z gośćmi specjalnymi regat. Wśród zaproszonych gości uczestników dyskusji znajdą się m.in. Alicja Resich-Modlińska, Jacek Żakowski, Ilona Felicjańska, Rafał Ziemkiewicz, Marek Magierowski czy Nela mała podróżniczka.

Wszystkie te aktywności są otwarte dla publiczności i organizatorzy mają nadzieję, że dzięki temu przybliżą żeglarstwo mieszkańcom i turystom w Świnoujściu.

Dla kibiców, którzy nie będą mogli oglądać z bliska wyścigów w Świnoujściu prowadzona będzie relacja live na portalach społecznościowych:

www.facebook.com/PolishMatchTour

https://www.facebook.com/MistrzostwaEuropyMatchRacing

www.twitter.com/PolishMatchTour

Polskie LNG Mistrzostwa Europy w Match Racingu to główna impreza tegorocznej edycji cyklu Polish Match Tour (PMT). PMT to pierwszy i jedyny w historii polskiego żeglarstwa cykl regat meczowych rozgrywany od 2007 roku. W sezonie 2014 cykl składa się 7 imprez organizowanych na akwenach województwa zachodniopomorskiego w Szczecinie, Świnoujściu i Kamieniu Pomorskim. Bazą regat jest przystań Marina Club w Szczecinie. Regaty zaliczane są do rankingu Pucharu Świata ISAF. Cykl objęty jest patronatami Ministra Sportu i Turystyki, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Miasta Szczecin.

Sponsorzy Mistrzostw Europy:
Polskie LNG – Sponsor Tytularny,
Miasto Świnoujście, Subaru Import Polska, D.A.D Sportswear – Sponsorzy Główni
Hampton by Hilton, Selgros, Dajar – Sponsorzy Regat
OSiR Wyspiarz, Urząd Morski Szczecin, Kapitanat Portu Świnoujście, Akademia Morska Szczecin, MDK Świnoujście, Marynarka Wojenna – 8 FOW, Simplum – Partnerzy Regat

Partnerzy cyklu: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Miasto Szczecin, Miasto Świnoujście, Miasto Kamień Pomorski, Kamieńskie TBS, żaglownia Apollo Sails, Targi Wiatr i Woda, Magazyn Żagle i portal zagle.com.pl, Onet.pl, Magazyn Prestiż Szczecin, TVP Szczecin i Radio Szczecin.

Organizatorem cyklu jest firma MT Partners przy współpracy z YKP Szczecin i Polskim Związkiem Żeglarskim.

Magda Makowska
Polish Match Tour
+48 501 025 799

[photomosaic]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.