Jedenaście klubów z całej Polski, cztery imprezy w Szczecinie, Świnoujściu, Gdańsku i Sopocie, ponad stu zawodników i rywalizacja na wysokim poziomie. Tak wyglądały pierwsze, historyczne rozgrywki Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej – ligowa rywalizacja wyłaniająca najlepszy klub żeglarski w Polsce. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej został Yacht Club Sopot przed Yacht Klubem Polski Szczecin i Jacht Klubem Wielkopolski Poznań. Pierwsze dwa kluby uzyskały kwalifikację do finału światowej Żeglarskiej Ligi Mistrzów.

Takiego napięcia, jakie na zakończenie rozgrywek, zafundowali wszystkim kibicom zawodnicy Ekstraklasy, nie powstydziłby się nawet Alfred Hitchock. O kolejności końcowej całej Ligi decydowały ostatnie wyścigi IV rundy, która rozegrana została w miniony weekend w Sopocie. Faworytem do tytułu była ekipa JKW Poznań, która liderowała od pierwszej imprezy. Jednak z każdym weekendem regatowym ich przewaga nad pozostałymi pretendentami malała. Po pierwszym dniu rywalizacji wydawało się, że końcowe zwycięstwo przypadnie bardzo dobrze żeglującej ekipie ze Szczecina, gdyż Poznań zajmował dopiero piątą pozycję. Wysoko plasował się również Yacht Club Sopot, ale jego strata po trzech imprezach wydawała się zbyt duża, aby sięgnąć po tytuł. Jednak drugiego dnia sytuacja zmieniła się jak w dobrym thrillerze. JKW Poznań zaczął odrabiać straty, znakomicie żeglował Sopot, a za to Szczecin nieco gorzej. W całą walkę wmieszał się MOS Iława, który zwyciężył poprzednią rundę. I to właśnie idealna końcówka w wykonaniu załogi Karola Górskiego z Iławy sprawiła, że zespół ten w finałowej rundzie zajął drugie miejsce, rozdzielając tym samym zwycięski Yacht Club Sopot dowodzony przez Rafała Sawickiego i Adama Kajzera i trzeci w IV rundzie YKP Szczecin z Maciejem Cylupą za sterem. Czwarte miejsce zajął INŻBUD Rybnik, a dopiero piąte JKW Poznań. Tym samym, w klasyfikacji generalnej, Sopot zrównał się punktami ze Szczecinem, ale lepszym bilansem miejsc na podium został zwycięzcą pierwszej edycji Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Na trzecie miejsce spadł, prowadzony przez Piotra Harasimowicza JKW Poznań, czwarty ukończył JKM Gryf Gdynia (sternik Wiktor Plitko/Piotr Lewandowski), a piąty INŻBUD Rybnik, którego sternikami byli Oskar Śleziona i Łukasz Wosiński. Warto również zaznaczyć szóstą pozycję MOS Iława, który nie wystartował w pierwszych dwóch rundach, a w kolejnych dwóch zajął pierwsze i drugie miejsce.

„To jest niesamowite uczucie, wznieść w górę puchar, który wyznacza nowy kierunek w żeglarstwie. Rozgrywki ligowe, proste zasady i wspaniała rywalizacja, która przybliża nasz sport do publiczności i mediów, to zawsze były te czynniki, których poszukiwałem jako zawodnik, ale i organizator regat. Tym bardziej cieszę się, że tytuł powędrował do Sopotu i bardzo dziękuję swojej załodze, która była bardzo szeroka w przeciągu cały rozgrywek. Dziękuję również pozostałym klubom za rywalizację na wysokim poziomie oraz organizatorom za dobrą inicjatywę.” – powiedział po zakończeniu rozgrywek Rafał Sawicki, sternik YCS.

„Rozgrywki wyłoniły reprezentantów Polski na finał Ligi Mistrzów. Cieszymy się, że nasza inicjatywa umożliwi polskim zawodnikom rywalizację na światowym poziomie. Jestem przekonany, że rozgrywki skupią w kolejnych latach jeszcze więcej klubów i będziemy w stanie uruchomić kilka poziomów rozgrywkowych z imprezami w całej Polsce” – dodał Maciej Cylupa z MT Partners, współorganizator Ligi.

Wynik IV Rundy Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej (pkt karne)

 1. Yacht Club Sopot
 2. MOS Iława
 3. YKP Szczecin
 4. KS Górnik Boguszowice Rybnik
 5. JKW HRM Racing Poznań
 6. JKM Gryf Gdynia
 7. PŻKS DŻYGIT Białystok
 8. MUKŻ Bałtyk Mielno
 9. KŻ Ostróda
 10. YKP Warszawa
 11. KŻ Horn Kraków                         DNS

Klasyfikacja końcowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2015.

 1. Yacht Club Sopot
 2. Yacht Klub Polski Szczecin
 3. Jacht Klub Wielkopolski HRM RacingPoznań            
 4. Jacht Klub Morski Gryf Gdynia
 5. INŻBUD Rybnik KS Górnik Boguszowice
 6. MOS Iława by Sailing Events
 7. Międzyszkolny Uczniowski Klub Żeglarski „Bałtyk” Mielno
 8. Klub Żeglarski Ostróda by Autofit Gdynia pkt
 9. Podlaski Żeglarski Klub Sportowy DŻYGIT
 10. Yacht Klub Polski Warszawa
 11. Klub Żeglarski Horn Kraków

Pierwsze dwa kluby Ligi otrzymują prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurowały również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners oraz GSC Yachting. Partnerami IV rundy w Sopocie byli: Delphia Yachts Kot, CH, Klif Gdynia, Nautica Watches, D.A.D, Garmin, Coca-Cola, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS Gdańsk.

Patronat medialny: Prestiż Magazyn Trójmiejski, W Ślizgu!, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.