Już w najbliższy weekend 23-24 maja na wodach Jeziora Dąbie w Szczecinie odbędzie się historyczna pierwsza runda Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej. Na starcie rozgrywek ligowych zobaczymy dziewięć reprezentacji żeglarskich klubów sportowych z całego kraju. Łącznie w sezonie odbędą się cztery rundy w Szczecinie, Świnoujściu i Sopocie, które wyłonią, pierwszego w dziejach polskiego żeglarstwa, Klubowego Mistrza Polski.

Do rywalizacji zgłosiły się kluby z Białegostoku, Gdyni, Krakowa, Mielna, Ostródy, Poznania, Rybnika, Sopotu i Szczecina. Rozgrywki zorganizowane są w taki sposób, aby w jak największym stopniu uprościć uczestnictwo klubom. Udział w regatach nie wiąże się z żadną logistyką jachtów, gdyż te dostarczane są i obsługiwane przez organizatorów na miejscu regat. Zasady są bardzo przejrzyste i proste, co ułatwia ich zrozumienie nie tylko pasjonatom żeglarstwa, ale również publiczność i mediom nie związanym z dyscypliną.

Wyścigi będą rozgrywane bardzo blisko brzegu, a trasa regat wzorowana będzie na rywalizacji meczowej, będzie krótka i dynamiczna. Podczas pierwszej imprezy w Szczecinie rozegramy około 30 wyścigów, a rywalizację będzie można obserwować z pomostów Centrum Żeglarskiego, Campingu Marina PTTK czy Marina Club, które wszystkie znajdują się przy ulicy Przestrzennej. – podkreśla Maciej Cylupa z MT Partners, współorganizatora regat. Jest to bardzo widowiskowe miejsce i dlatego rozgrywki będą ekscytujące tak dla zawodników jak i kibiców. Kolejne imprezy w Świnoujściu czy w Sopocie będą pod tym względem jeszcze ciekawsze, gdyż będziemy ścigali się, w pierwszym przypadku na rzece Świnie w centrum miasta, a w drugim przy słynnym molo. – dodaje Cylupa.

Pierwsze dwa kluby Ligi, poza tytułami Mistrza i Wicemistrza Polski, otrzymają prawo startu w światowych rozgrywkach Sailing Champions League http://sailing-championsleague.com/. Żeglarskie ligi krajowe cieszą się coraz większą popularnością. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców oraz w Danii istnieją już dwie ligi, a w tym roku rozgrywki zainaugurują również Austria, Finlandia, Holandia, Norwegia, Rosja, Szwajcaria, Szwecja, USA, Wielka Brytania i Włochy.

Tegoroczny finał Ligi Światowej odbędzie się w drugiej połowie września w jednym z najlepszych klubów żeglarskich w Europie – Yacht Club Costa Smeralda w Porto Cervo na Sardynii.

Organizatorami Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej są firmy MT Partners oraz GSC Yachting przy współpracy Polskiego Związku Żeglarskiego. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.ligazeglarska.pl oraz na profilu ligi na facebooku.

Kalendarz regat Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej w sezonie 2015:

 • 23-24.05.2015 – Szczecin
 • 20-21.06.2015 – Świnoujście
 • 04-05.07.2015 – Sopot
 • 08-09.08.2015 – Sopot

Lista Startowa Polskiej Ekstraklasy Żeglarskiej 2015:

 • Podlaski Żeglarski Klub Sportowy DŻYGIT Białystok
 • JKM GRYF Gdynia
 • KŻ HORN Kraków
 • MUKŻ Bałtyk Mielno
 • AUTO FIT Gdynia KŻ Ostróda
 • JKW Poznań HRM Racing
 • INŻBUD Rybnik KS Górnik Boguszowice
 • Yacht Club Sopot
 • Yacht Klub Polski Szczecin

Foto: Marek Wilczek (TOM28), Bartosz Modelski (Delphia24)

[photomosaic]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.