Drugiego dnia Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 rozegrano dwa wyścigi na krótkich dystansach. Na starcie stanęły 82 jachty, w tym 14 pod polską banderą.

Jednym z głównych tematów rozmów żeglarzy po powrocie do miasteczka regatowego w gdańskiej marinie był deszcz.

– Warunki nie należały do najłatwiejszych – skomentowali aurę szwedzcy żeglarze z jachtu „Pro4u/Malin”. – Trudno żegluje się w deszczu. Ale nie narzekamy, jest dobrze.

Oni rzeczywiście nie mają powodów do narzekań. Po drugim dniu regat ekipa Patricka Forsgrina zajmuje pierwsze miejsce w klasie C. Za nimi uplasowali się Estończycy na jachcie „Katariina II”, a na trzeciej lokacie znalazła się załoga niemieckiego jachtu „Immac Fram”.

Załogi zagraniczne są zdecydowanymi faworytami tych mistrzostw. A jak Polacy radzą sobie podczas mistrzostw Europy w żeglarstwie morskim? Nasze załogi nie należą do europejskiej czołówki, ale są wśród nich i takie, które mają doświadczenie w walce o liczące się trofea. Taką ekipą jest załoga jachtu „GoodSpeed”, która przed rokiem wywalczyła tytuł mistrza Polski w Mantra Cup – Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC International, a w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata ORC zajęła 14 lokatę.

– Warunki były całkiem znośne, mimo deszczu – zadeklarował Łukasz Trzciński, skipper jachtu „GoodSpeed” płynącego w klasie C. – Po pierwszym czwartkowym wyścigu byliśmy na trzynastej lokacie. Nie jest źle, choć o pełni szczęścia mówić nie możemy. Wolelibyśmy być w pierwszej dziesiątce. Trudno też będzie odrobić wynik z wyścigu offshorowego. Trafiliśmy na brak wiatru, w czasie, kiedy reszta stawki docierała do mety. Oni płynęli, myśmy stali w miejscu. W tym przypadku nie sprawdziło się powiedzenie, że każdy ma taki sam wiatr w czasie regat.

Ostatecznie po wyścigu offshorowym i dwóch wyścigach krótkich „GoodSpeed” zajmuje 13 lokatę i nie traci szans na przebicie się do pierwszej dziesiątki.

Załoga jachtu „Duży Ptak” to także mistrzowie Polski sprzed roku. Tytuł wywalczyli w klasie A. Teraz płyną w jednej grupie z „GoodSpeedem”. Po dwóch dniach wyścigów zajmują 32 lokatę i wyprzedzają pięć innych polskich załóg zamykających stawkę klasy C. A przed nimi na 31 miejscu jest jacht „Eljacht „ze skipperem Jerzym Jankowskim.

– Dziś pływało się całkiem dobrze – zapewniają załoganci „Dużego Ptaka”. – Padało cały czas, była mała fala, a dla naszej łódki to szansa na szybsze pływanie. Jeśli chodzi o wyniki, to nie jest najgorzej. Wśród polskich załóg jesteśmy w czołówce, no a jeśli chodzi o stawkę europejską, to wiadomo – musimy ich cały czas mocno gonić.

Uaktualniane wyniki wyścigów drugiego dnia znaleźć można pod adresem http://orc2017gdansk.eu/wyniki/

Strona regat http://orc2017gdansk.eu

Filmik z pierwszego dnia regat wyścigów:

https://www.youtube.com/watch?v=yjf9uGUa8HA&feature=youtu.be

Profil na FB: https://www.facebook.com/orceuropeans2017/

Ambasadorami Dr Irena Eris European Championship Gdańsk 2017 zostali aktorzy Monika Kwiatkowska i Antoni Pawlicki – członkowie załogi jachtu „GoodSpeed”. Honorowy patronat nad imprezą objęli: minister sportu i turystyki Witold Bańka, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski.

Mistrzostwa nie odbyłyby się bez wsparcia sponsorów: Dr Irena Eris – sponsor tytularny, Granaria, BMW Zdunek, Polska Grupa Odlewnicza SA, Pantaenius, North Sails, Raymarine, BAŁTYK Fabryka Czekolady, Selden, Tyskie, Oliva i VBW Engineering.

Partnerzy regat: ORC, Gdański Ośrodek Sportu, Wolontariat Miasta Gdańska, DAD, PZŻ i Fundacja HELIOS

Organizatorem mistrzostw jest Pomorski Związek Żeglarski oraz Miasto Gdańsk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.