Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich

Po czterech dniach rywalizacji, jedenastu wyścigach w klasach ILCA 6, 420 i Europa oraz piętnastu w klasach 29er i Hobie Cat 16 wyłoniliśmy najlepszych żeglarzy w klasach nieolimpijskich. Regaty odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich, a udział w nich wzięło ponad 300 zawodników i zawodniczek.

Przez cztery dni rywalizacji w Górkach Zachodnich zawodnicy regat zmierzyli się z całym spektrum żeglarskich warunków. Wiatr o zróżnicowanej sile i kierunku, zmienny, różny stopień zafalowania, mocne prądy – akwen w Górkach Zachodnich okazał się bardzo wymagający.

Regaty o Mistrzostwo Polski klas nieolimpijskich

– Były to warunki godne mistrzostw Polski, z czego bardzo się cieszę, bo rzeczywiście wygrali zawodnicy najbardziej wszechstronni, potrafiący odnaleźć się zarówno w wiatrach silnych, jak i słabych. Wysoki poziom sportowy, wysoka frekwencja i sporo emocji. A już za dwa tygodnie w tym samym miejscu odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich, na które już teraz serdecznie zapraszam – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Łukasz Machowski, Regaty o Mistrzostwo Polski klas nieolimpijskich

W klasie ILCA 6 Filip Olszewski złoty medal regat zapewnił sobie przed ostatnim wyścigiem. Zawodnik MKS Dwójka Warszawa regaty prowadził od początku do końca. Równe żeglowanie i aż 6 zwycięstw w 11 wyścigach dały przewagę czternastu punktów nad Łukaszem Machowskim (MKS Dwójka Warszawa).

Dla Łukasza był to powrót na łódkę klasy ILCA, z którą pożegnał się dwa lata temu. Od tego czasu, z sukcesami żeglują wraz z Tytusem Butowskim na klasie 49er. Łukasz każdego dnia piął się w górę i ostatecznie wywalczył srebrny medal. O najniższy stopień podium walka trwała do samego końca, bowiem Bartosz Andrzejak (Nauticus YC Olsztyn) wyprzedził Przemysława Machowskiego jednym punktem.

Filip Olszewski, Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich

Najlepszą żeglarką okazała się Klara Sobczak (Chojnicki Klub Żeglarski), która ukończyła rywalizację na 10 pozycji, ale klasa ILCA 6 kobiet swoje mistrzostwa rozegra w dniach 23-25 września, kiedy to, również w Górkach Zachodnich, odbędą się regaty Mistrzostw Polski klas olimpijskich.

Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich

Niesamowitą formę żeglarską w klasie 29er pokazali Katarzyna Wajdowska i Leon Sapijaszko. Załoga Golden Boats Academy była bezkonkurencyjna rozstrzygając na swoją korzyść większość wyścigów, a najgorszym miejscem, jakie zajęli w 15 rozegranych startach było czwarte.

Po dużych rotacjach, finalnie drugie miejsce zajęli reprezentanci Jacht Klubu Wielkopolski – Stanisław Radojewski i Alexander Ślusarczyk, zaś brązowe medale MP trafiły w ręce Gustawa Kwieka i Marianny Gębickiej (Golden Boats Academy).

Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich

Paulina Rutkowska (Yacht Klub Polski Gdynia) i Iga Wielczyk (SSW MOS Iława) w klasie 420 po raz kolejny udowodniły żeńską siłę. Żeglarki w dzień finałowy regat wchodziły w roli liderek. Trzema ostatnimi wyścigami przypieczętowały swoje zwycięstwo, wyprzedzając Patryka Kosmalskiego (Chojnicki Klub Żeglarski) i Tomka Lewandowskiego (AZS AWFiS Gdańsk). Chojnicko-Gdańskiej załodze na osłodę przypadł złoty medal w klasyfikacji mężczyzn. Na trzecim miejscu uplasowali się Jan Zamojski (Yacht Klub Polski Gdynia) i Kacper Wojczulanis (Baza Mrągowo).

Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich

Najlepszym zawodnikiem w klasie Europa okazał się Jeremi Zimny (Wolsztyński Klub Żeglarski), który wygrał aż siedem z jedenastu wyścigów i nie pozostawił rywalom żadnych złudzeń. O drugie miejsce zacięcie walczył Damian Sieczkowski (ŻLKS Kiekrz), który ostatecznie jednym punktem pokonał Łukasza Włocha (Klub Żeglarski Mewa).

Regaty o Mistrzostwo Polski klas nieolimpijskich

Rywalizację regat klasy Hobie Cat 16 zdominowała załoga Iga Saj i Maksymilian Nadolski (Stowarzyszenie Port Mechelinki). Wygrali oni aż 10 z 15 wyścigów. Za ich plecami trwała zacięta walka o pozostałe miejsca na podium. Ostatecznie wicemistrzami Polski zostali Makary Gałka i Veronika Didenko, zaś z brązowymi medalami z Gdańska wyjechała załoga Franciszek Wołyniec i Jarosław Stella – obie załogi UKS Navigo Sopot.

Regaty w klasie ILCA, Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich

Mistrzostwa Polski klas nieolimpijskich za nami, a już w dniach 23-25 września w Górkach Zachodnich w Gdańsku odbędą się mistrzostwa Polski klas olimpijskich. Na akwenie rywalizować będą żeglarze i żeglarki w klasach 470, ILCA 6 kobiet, ILCA 7, iQFoil kobiet i mężczyzn.

Pełne wyniki: pya.org.pl

Organizatorem Mistrzostw Polski jest Polski Związek Żeglarski przy współpracy Samorządu Województwa Pomorskiego (Współorganizator) i Grupy PGE (Partner Główny).
Partnerzy regat: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Gdańsk
Gospodarze: Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku, AZS COSA Górki Zachodnie
Sponsorzy: PTMEW – Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, Ziaja Polska, Marek Chocian Sailing, ClickMeeting
Patroni honorowi: Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, Marszałek województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Fot. Sail Spotting Bartosz Modelski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.