W sobotę 27 sierpnia 2016 roku zakończyły się regaty finałowe Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa 2016 — Hotel Zamek Ryn Cup. Mrągowskie Towarzystwo Regatowe „Czos” pożegnało w ten sposób wakacje i zakończyło tegoroczny cykl Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa.

Zawody odbyły się w sprzyjających warunkach atmosferycznych, o zwycięstwie decydowały głównie umiejętności poszczególnych ekip. Do finałowych zmagań awansowało 8 najlepszych sterników z eliminacji (po 4 zawodników z klasyfikacji jachtów kabinowych i otwarto pokładowych). Regaty odbyły się w systemie przesiadkowym na łodziach Sigma 600 w wersji Club. Ostateczny tryumf przypadł po raz trzeci dla Dariusza Bałdygi, który wraz z Emilem Bałdygą i Julią Bałdygą wygrał 3 z 8 wyścigów finałowych. Walka o zwycięstwo trwała jednak do ostatniego wyścigu. Na drugim miejscu z identycznym dorobkiem punktowym uplasowali się: Marcin Dobrosielski, Klaudia Demska i Jakub i Maciej Ponikowski. Na najniższym stopniu podium stanął debiutant w finale Jakub Malicki, startujący razem z Jerzym Penczonkiem, Pawłem Żelaznym i Kacprem Malickim. Wszystkie załogi znajdujące się na podium dostały dodatkowo nagrodę od sponsora tytularnego — dwudniowy pobyt w Zamku Ryn z wyżywieniem i atrakcjami.

Równolegle o godzinie 12.30 rozpoczął się wyścig długodystansowy. Trasa przebiegała wokół wyspy znajdującej się na jeziorze Czos. Do zawodów mógł zgłosić się każdy. Ostatecznie na start stanęło 6 łódek. Zwyciężył katamaran sterowany przez Jerzego Dymerskiego i Igora Dymerskiego. Na drugim miejscu uplasowali się Tomasz Krzywosz i Mateusz Kozłowski, którzy startowali na nowej, debiutującej łodzi. Trzecie miejsce zajęły: Ilona Niewiadomska i Iga Niewiadomska.

Zakończenie regat odbyło się na scenie mrągowskiego amfiteatru podczas koncertu Folk & Szanty 2016 — Pożegnanie wakacji. Na imprezie zjawiło się dużo sympatyków żeglarstwa i dobrej zabawy. Na początku wystąpili laureaci festiwalu „To mi w duszy gra”. Później wystąpili znani sympatykom żeglarstwa i szant mrągowskie zespoły: Przemek Maruchacz oraz Szybki Montaż. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej, który rozruszał mrągowską publiczność. After party odbyło się w gościnnej dla żeglarzy restauracji Estrada. To niestety już koniec tegorocznego cyklu Żeglarskiego Grand Prix Mrągowa. Zapraszamy do wspólnej zabawy w przyszłym sezonie!