Energa Nord Cup 2023. Powiało dla klasy ILCA.

Energa Nord Cup zaprasza

Za nami trzy dni świetnego ścigania w klasie ILCA podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk. W tym roku na starcie stanęło prawie 200 zawodników z 9 krajów. Zatoka Gdańska zapewniła uczestnikom regat pełen przekrój warunków wiatrowych, więc szanse na dobre wyniki miał każdy.

Pierwszego dnia powiało 30 węzłów

Energa Nord Cup 2023. Powiało dla klasy ILCA.

Klasa ILCA rozpoczęła rywalizację na Zatoce Gdańskiej od bardzo wymagających warunków pogodowych. W porywach prędkość wiatru przekraczała 30 węzłów. A to sprawiło zwłaszcza młodszym i mniej doświadczonym zawodnikom wiele trudności. Komisji Regatowej udało się rozegrać 3 wyścigi dla klas ILCA 7 i ILCA 6 oraz 1 wyścig dla klasy ILCA 4.

– To był bardzo dobry dzień, choć tak silnowiatrowe warunki może nieco zaskoczyły niektórych zawodników – podsumowywał pierwszy dzień regat klasy ILCA trener Wacław Szukiel z Nauticus Yacht Club Olsztyn. Fala była duża, wiatr momentami wiał do 30 węzłów. Przez te warunki najmłodsza klasa ILCA 4 została w pewnym momencie odesłana na brzeg. Ale sprawdzałem wcześniej prognozy i taką miałem nadzieję, że tu w Górkach na ENERGA NORD CUP Gdańsk nam powieje. Chciałem żeby moi zawodnicy oswoili się z morskimi warunkami, bo czekają nas jeszcze zawody w Ustce i w Pucku.

W kolejnych dniach wiatr nieco osłabł i warunki pozwoliły na rozegranie zaplanowanych wyścigów w we wszystkich trzech klasach ILCA. W ostatnim dniu regat rywalizowali ze sobą zawodnicy klasy ILCA 4 we flotach złotej i srebrnej.

NORD CUP przyciąga żeglarzy notorycznie

Energa Nord Cup 2023. Powiało dla klasy ILCA.

Pierwsze miejsce w klasie ILCA 7 zajął Stanisław Klimaszewski (Energa Giżycka Grupa Regatowa), o którym można powiedzieć, że jest stałym gościem w Górkach Zachodnich.

– To moje 7 regaty NORD CUP z rzędu, 5 razy już stanąłem na podium i teraz po raz trzeci udało mi się wygrać. – cieszył się po ceremonii wręczenia nagród. Bardzo podobała mi się ta edycja, bo był cały przekrój warunków wiatrowych. Od bardzo silnego wiatru do bardzo słabego, kiedy to wyścigi były przerywane. Wydaje mi się, że kluczem do sukcesu w tych regatach było równe pływanie zarówno przy silnym jak i słabym wietrze. A Górki Zachodnie są świetne, bo mają świetne zaplecze na lądzie i super akwen, na którym częściej jest silny wiatr i większe zafalowanie.

Regaty ENERGA NORD CUP Gdańsk chętnie odwiedzają także żeglarze z zagranicy. Co ich przyciąga poza świetnym akwenem i rywalizacją na wysokim poziomie. Zapytaliśmy o to Maxa Steela reprezentującego Wielką Brytanię w klasie ILCA 6. Maks urodził się w Londynie, ale ma mamę Polkę.

Energa Nord Cup 2023. Powiało dla klasy ILCA.

– Lubię tu przyjeżdżać, bo jest bardzo ładna sceneria, „peacefull”, mili ludzie i dobre gofry. – zachwalał zalety lokalizacji Maks. A jak oceniał swój występ? – Jak na taki wiatr i moje warunki, to moje piąte miejsce mnie bardzo cieszy! Była bardzo silna konkurencja, same duże chłopy nie tylko z Polski, ale też z Grecji, Łotwy i Litwy. Więc jak na moje warunki to bardzo dobrze.

Po regatach ENERGA NORD CUP Gdańsk Maks wybiera się także na Mistrzostwa Świata klasy ILCA 6 do Dziwnowa i na Mistrzostwa Europy do Gdyni – obie imprezy odbywają się w tym roku w Polsce!.

W klasie ILCA 6 zwyciężyli Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin ” Optymist ” Laser ” 420 ” 470 “) oraz Alicja Akulicz (ŻLKS Poznań) – najlepsza także w U19 kobiet. Najlepsi w kategorii U17 zostali Mikołaj Majchrzycki (ŻLKS Poznań) i Ema Kuodyte LTU (Buriavimo mokykla Žiemys).

Silny wiatr to nie problem

Energa Nord Cup 2023. Powiało dla klasy ILCA.

III miejsce wśród kobiet w klasie ILCA 4 zajęła Nina Mirowska (AZS Uniwersytet Warszawski), która najwyraźniej bardzo lubi pływać przy silnym wietrze.

– Pierwszy dzień był świetny, silny wiatr to nie jest kłopot, to odpowiednie warunki dla mnie. Potrafię utrzymać łódkę, potem wiatr osłabł i było trochę ciężko, więc w pozostałe dni pływałam bliżej 10 czy 15 miejsca. Teraz jadę trenować do Pucka a za miesiąc na Mistrzostwa Świata do Grecji.

W klasie ILCA 4 – mężczyźni zwyciężyli Julijs Kaugars (JSS) z Łowty , najlepszy także w U16 i U18 mężczyzn i Martyna Stachowiak (ŻLKS Poznań – Klasa ILCA) – najlepsza także w U16 i U18 kobiet.

foto: Bartosz Modelski / Nord Cup

Partnerzy i sponsorzy Energa Nord Cup zapraszają

Co dalej podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk?

W dniach 30 czerwca – 2 lipca podczas ENERGA NORD CUP Gdańsk będą się ścigać klasy 420, 470 i L’Equipe. W weekend 1-2 lipca na Zatokę Gdańską znowu wypłyną natomiast jachty morskie. Rozegrany zostanie Pantaenius NORD CUP Classic ORC, KWR i Open. Po weekendzie woda w okolicach Górek Zachodnich zaroi się od najmłodszych żeglarzy z klas Optimist A i B.

Sponsorem tytularnym wydarzenia jest Energa z Grupy Orlen.

Harmonogram i bieżące informacje organizacyjne można znaleźć na www.nordcup.pl

Wszystkich zapraszamy do odwiedzania miasteczka regat AZS COSA Galion w Górkach Zachodnich oraz do śledzenia wydarzenia w mediach społecznościowych https://www.instagram.com/energa_nord_cup_gdansk/
https://www.facebook.com/NordCUP/

Przeczytaj więcej o Nord Cup:

– Pierwszy etap ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023 za nami!
– Już w ten piątek start regat ENERGA NORD CUP Gdańsk 2023!
200 wyścigów podczas Nord Cup Gdańsk 2022! Podsumowanie regat.
Nord Cup Gdańsk – najmłodsi i najwaleczniejsi
Nord Cup Gdańsk – pożegnanie jachtów morskich. Bursztynowy Puchar Neptuna zdobyty!
– Nord Cup Gdańsk – trzeba zrozumieć wiatr. Regaty klas ILCA zakończone
Nord Cup Gdańsk 2022 – Zatoka Gdańska, wspaniałe miejsce żeglarskiego rozwoju
Nord Cup Gdańsk 2022 – żeglarzy ciągnie na Górki.

1 KOMENTARZ

  1. Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu osobom wydaje się, że posiadają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale często tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Będę polecał to miejsce i często odwiedzał, żeby poczytać nowe rzeczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.