Witold Małecki startuje w Mini Transat

Witold Małecki, pochodzący z Poznania żeglarz, już tej jesieni stanie przed największym wyzwaniem w swojej karierze. 24 września wystartuje na jachcie PRODATA w regatach Mini Transat, transatlantyckich zmaganiach samotników. Przed Witkiem i 89 innymi sternikami 4000 mil żeglugi bez wsparcia z brzegu ani pomocy internetu elektronicznych map. A to wszystko na jachcie o długości zaledwie… 6,5 metra!

Start do wyścigu w regatach przygotowawczych mini Barcelona 2022 (archiwum prywatne)

Witek to zwycięzca żeglarskiej Bitwy o Gotland w 2018 roku.

Związany był również z klasą Nautica 450, na której został dwukrotnie mistrzem Polski i dwukrotnie wicemistrzem. Na wiosnę 2022 roku ochrzcił nowy jacht Vector Mini 6.50 i nadał mu nazwę PRODATA. Ta klasa jachtów to najmniejsza łódka, na jakiej rozgrywane są regaty oceaniczne. Od 1977 roku żeglarze klasy Mini rywalizują w samotnych wyścigach – nie mogą korzystać z pomocy nawigacji satelitarnej, połączenia z internetem, ani nawet zabrać ze sobą telefonu lub tabletu bez podłączenia do sieci! Żeglarze korzystają z najprostszego systemu GPS pokazującego ich pozycję oraz wspierają się komunikatami organizatora regat. Nadawane są one raz dziennie przez radio i dotyczą prognozowanej pogody na najbliższe 48 godzin. Przewidywania te nie są jednak precyzyjne, więc by w pełni wykorzystać otrzymane informacje, trzeba je nanieść na papierową mapę i poprawnie zinterpretować. Takie żeglowanie wymaga sporych umiejętności i wielu godzin doświadczenia zdobytego na morzach i oceanach.

Witold Małecki na jachcie PRODATA startuje w Mini Transat
Regaty Corsica Med (materiały prasowe organizatora regat)

Regaty Mini Transat są rozgrywane od początku istnienia klasy jachtów Mini w każdym nieparzystym roku.

Tegoroczna trasa regat wiedzie z francuskiego Les Sables d’Olonne do Santa Cruz de la Palma na Wyspach Kanaryjskich, gdzie kończy się pierwszy etap wyścigu, liczący 1350 mil morskich. Kolejna część zmagań to przeprawa przez Atlantyk na Karaiby. Meta drugiego, dłuższego etapu (2700 mil morskich) znajduje się w Saint-Francois na Gwadelupie. Witek, jako pierwszy Polak w historii, wystartuje we flocie jachtów seryjnych. Warto wspomnieć, że jacht PRODATA, na którym będzie płynął Witold, został wyprodukowany w Polsce. Jachty typu Vector to produkt eksportowy szczecińskiej stoczni Yacht Service. Za granicę naszego kraju trafiło już ponad 30 jachtów klasy Mini.

Witold Małecki na jachcie PRODATA startuje w Mini Transat
regaty SAS fot. materiały prasowe organizatora

Witold intensywne przygotowania rozpoczął w ubiegłym roku, startując między innymi w takich regatach jak Corsica Med czy Mini Barcelona.

Wystartował także w największych regatach klasy Mini w sezonie 2022 – SAS, czyli rywalizacji na trasie Les Sables – Les Azores – Les Sables. Witek odbył również samotny rejs kwalifikacyjny, który jest przepustką do startu w Mini Transat. Jego celem jest potwierdzenie umiejętności nawigacyjnych żeglarza, który chce dołączyć do floty jachtów Mini i wziąć udział w regatach oceanicznych. Do startu w Mini Transat pozostało już naprawdę niewiele czasu. Do końca sierpnia, Witold będzie odbywał treningi na swoim jachcie we francuskiej miejscowości La Rochelle, by na początku września rozpocząć intensywne przygotowania przedstartowe.

Witold Małecki na jachcie PRODATA startuje w Mini Transat
Witold Małecki fot. archiwum prywatne

Start do pierwszego etapu Mini Transat odbędzie się 24 września, a organizatorzy spodziewają się jachtów na mecie pierwszego etapu od 1 października.

Partnerem projektu jest firma informatyczna PRODATA z Poznania, oferująca rozwiązania informatyczne dla firm i placówek edukacyjnych. Projekt został również objęty Patronatem Honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego.

Witold Małecki startuje w Mini Transat
na środku oceanu fot. archiwum prywatne

Zapraszamy do śledzenia wyzwania Witka na naszych kanałach:
Facebook: facebook.com/prodatasailingteam
Instagram: instagram.com/prodatasailingteam
Strona internetowa: prodatasailing.pl

Tekst i foto: PRODATA Sailing Team

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wprowadź swój komentarz
Twoje imię

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.